---
source_url: "https://techwaiz.co.il/recommended/best-routers/"
title: "ראוטרים \\ נתבים מומלצים לשנת 2026: איזה נתב הכי מומלץ ומשתלם היום?"
mirrored_at: 2026-08-06T00:00:50.878Z
host: techwaiz.co.il
cited_in_42a: true
mirror_canonical: "https://index.42a.ai/techwaiz.co.il/recommended/best-routers/index"
---

> **Original source:** https://techwaiz.co.il/recommended/best-routers/

**בעדכון הנוכחי לאוגוסט 2026,** ביצעתי השוואה בין נתבים בתקציבים שונים כדי לאתר **ראוטר מומלץ** לכל רמת מחיר. בחירת הנתבים במדריך מבוססת על זמינות בישראל, התאמה לתשתיות סיבים מקומיות ויחס עלות־תועלת, יחד עם ניסיון עבודה כטכנאי מחשבים ורשתות וסקירה של נתוני יצרן ומקורות מקצועיים.

השקעה בנתב מתקדם משתלמת בבתים שבהם כמה משתמשים חולקים את החיבור לצפייה בווידאו, משחקים, עבודה מהבית, מצלמות ובית חכם. אם מספר המשתמשים קטן ואין צורך בחיבורי Multi-Gig, אפשר להסתפק בנתב איכותי בתקציב נמוך יותר.

**תוכן העניינים**

-   [הבחירות המומלצות בקצרה](#quick-picks)
-   [תקציב נמוך](#low-budget)
-   [נתבי ביניים](#mid-range)
-   [נתבים מתקדמים](#advanced)
-   [מערכות Mesh](#mesh)
-   [מודם־ראוטר DSL](#dsl)
-   [מדריך קנייה](#howto)
-   [שאלות נפוצות](#faq)
-   [סיכום](#summary)

## הבחירות המומלצות בקצרה

קטגוריה

הדגם המומלץ

מחיר שנבדק

למי הוא מתאים

תקציב נמוך

**TP-Link Archer AX55 Pro**

כ־289 ₪

הבחירה המשתלמת לרוב המשתמשים בתקציב נמוך

חלופה זולה

**TP-Link Archer AX53**

כ־249 ₪

חיבור עד 1Gbps וללא צורך בחיבורי Multi-Gig

המומלץ לרוב הבתים

**TP-Link Archer AX72**

כ־375 ₪

דירות בינוניות, ריבוי מכשירים וכיסוי טוב מנתב יחיד

Wi-Fi 7 וחיבור 2.5G

**TP-Link Archer BE230**

כ־359 ₪

חיבור מעל 1Gbps, מחשב או NAS עם 2.5G ומכשירי Wi-Fi 7

למתקדמים ולגיימינג

**ASUS RT-BE92U**

כ־1,065 ₪

תמיכה ב־6GHz, חיבורי Multi-Gig, ניהול מתקדם ורשת עמוסה

Mesh לכיסוי רחב

**TP-Link Deco X50**

כ־635 ₪ לזוג או 799 ₪ לשלישייה

דירות ארוכות, בתים גדולים או מספר מפלסים

מודם DSL

**TP-Link Archer VR600 v3**

כ־268 ₪

תשתית נחושת VDSL בלבד

המחירים נבדקו באוגוסט 2026 ועשויים להשתנות. בחרו ב־AX72 אם הכיסוי האלחוטי חשוב יותר; בחרו ב־BE230 אם אתם צריכים חיבור 2.5G או רוצים Wi-Fi 7.

## תקציב נמוך: AX53 ו־AX55 Pro

ה־Archer AX53 הוא הבחירה הראשית לרוב המשתמשים בתקציב נמוך. ה־AX55 Pro הוא שדרוג למי שצריכים חיבורי 2.5G או USB. ההפרש ביניהם הוא כ־40 ₪, והמפרט המהיר יותר של AX55 Pro אינו הופך אותו אוטומטית לבחירה העדיפה למי שמחוברים לחבילה של עד 1Gbps.

![ראוטר TP-Link Archer AX53 בתקן Wi-Fi 6](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2026/01/TP-LINK-AX53.jpg)

**מחיר שנבדק:** כ־249 ₪

**למי מתאים:** רוב המשתמשים שמחוברים לחבילת אינטרנט של עד 1Gbps, אינם זקוקים ל־USB או לחיבורי 2.5G ומחפשים נתב Wi-Fi 6 משתלם.

-   **אלחוט:** Wi-Fi 6 מסוג AX3000, כולל תמיכה ברוחב ערוץ של עד 160MHz ב־5GHz.
-   **חיבורים:** כניסת WAN וארבע יציאות LAN במהירות Gigabit.
-   **USB:** ללא חיבור USB.
-   **מגבלת מהירות קווית:** חיבורי ה־WAN וה־LAN מוגבלים ל־1Gbps.
-   **Mesh:** התמיכה ב־EasyMesh או OneMesh תלויה בגרסת החומרה והקושחה.

✓

ה־AX53 הוא הבחירה המשתלמת לרוב המשתמשים שמחוברים לחבילת אינטרנט של עד 1Gbps ואינם זקוקים לחיבורי 2.5G או ל־USB.

[למחיר ב־KSP](https://techwaiz.co.il/link-to-archer-ax53-ksp) [למחיר באייבורי](https://techwaiz.co.il/link-to-archer-ax53-ivory)

#### שדרוג לחיבורי 2.5G: TP-Link Archer AX55 Pro

**מחיר שנבדק:** כ־289 ₪

ה־Archer AX55 Pro מתאים למי שצריכים חיבור אינטרנט מהיר מ־1Gbps, חיבור קווי של 2.5G למחשב או ל־NAS, או יציאת USB בסיסית. הוא מוסיף כניסת WAN ויציאת LAN נפרדות במהירות 2.5Gbps, לעומת חיבורי Gigabit בלבד ב־AX53.

בפער של כ־40 ₪ הוא שדרוג משתלם למי שבאמת ינצלו את החיבורים המהירים. לרוב המשתמשים עם חבילת אינטרנט של עד 1Gbps, ה־AX53 מספיק וזול יותר.

[למחיר ב־KSP](https://techwaiz.co.il/link-to-archer-ax55-pro-ksp)

תכונה

Archer AX53

Archer AX55 Pro

מחיר

כ־249 ₪

כ־289 ₪

תקן אלחוטי

Wi-Fi 6, ‏AX3000

Wi-Fi 6, ‏AX3000

כניסת WAN

1G

**2.5G**

יציאת LAN מהירה

1G

**2.5G**

USB

ללא

USB 2.0

מגבלת מהירות קווית

עד 1Gbps

עד 2.5Gbps בנתיב WAN–LAN

למי מתאים

רוב המשתמשים עם חיבור עד 1Gbps ותקציב נמוך

מי שצריכים חיבורי 2.5G, חיבור מעל 1Gbps או USB

סיבת הבחירה

**הבחירה הראשית בזכות המחיר וההתאמה לרוב החיבורים הביתיים**

שדרוג ממוקד לחיבורים מהירים ול־USB

## נתבי ביניים: AX72 מול BE230

ה־AX72 וה־BE230 נמכרים במחיר דומה, אבל הם מתאימים לצרכים שונים. ה־AX72 הוא הבחירה לרוב הבתים כאשר הכיסוי והקיבולת האלחוטית חשובים יותר. ה־BE230 מתאים למי שצריכים 2.5G או רוצים לעבור ל־Wi-Fi 7.

![ראוטר TP-Link Archer AX72 בתקן Wi-Fi 6](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2023/01/tp-link-x73.jpg)

**מחיר שנבדק:** כ־375 ₪

**למי מתאים:** דירות בינוניות ומשפחות שמחפשות כיסוי טוב וקיבולת גבוהה מנתב יחיד, בחבילת אינטרנט של עד 1Gbps.

-   **אלחוט:** Wi-Fi 6 מסוג AX5400, עם רדיו 5GHz חזק וקיבולת טובה.
-   **חיבורים:** כל חיבורי ה־WAN וה־LAN מוגבלים ל־Gigabit.
-   **התאמה:** מתאים בעיקר לחבילות אינטרנט עד 1Gbps.
-   **EasyMesh:** התמיכה עשויה להשתנות לפי גרסת החומרה והקושחה. מומלץ לבדוק את הגרסה שעל האריזה ואת רשימת התכונות באתר TP-Link לפני הרכישה.

✓

בחירה טובה לרוב הבתים כאשר המטרה היא לקבל כיסוי וקיבולת טובים מנתב יחיד, בלי צורך בחיבור קווי מהיר מ־1Gbps.

[למחיר באייבורי](https://techwaiz.co.il/link-to-ax72-ivory)

![ראוטר TP-Link Archer BE230 בתקן Wi-Fi 7 עם חיבורי 2.5Gbps](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2026/01/Archer-BE230.jpg)

**מחיר שנבדק:** כ־359 ₪

**למי מתאים:** מי שיש להם חיבור מעל 1Gbps, מחשב או NAS עם 2.5G, או מכשירי Wi-Fi 7.

-   **אלחוט:** Wi-Fi 7 מסוג BE3600 בתצורת Dual-Band.
-   **תחומי תדרים:** 2.4GHz ו־5GHz בלבד. אין תמיכה ב־6GHz או בערוצי 320MHz; רוחב הערוץ המרבי הוא 160MHz.
-   **חיבורים:** כניסת WAN של 2.5G, יציאת LAN נפרדת של 2.5G ושלוש יציאות LAN של 1G.
-   **מגבלה:** החיבורים מאפשרים נתיב קווי של עד 2.5G, ולכן הנתב אינו מנצל חבילת 5Gbps במלואה במכשיר יחיד.

✓

היתרון העיקרי הוא שילוב של Wi-Fi 7 ושני חיבורי 2.5G במחיר נגיש. הוא אינו הבחירה העדיפה כאשר הכיסוי מנתב יחיד חשוב יותר.

[למחיר ב־KSP](https://techwaiz.co.il/link-to-archer-be230-ksp)

תכונה

Archer AX72

Archer BE230

מחיר שנבדק

כ־375 ₪

כ־359 ₪

תקן אלחוטי

Wi-Fi 6, ‏AX5400

Wi-Fi 7, ‏BE3600

תחומי תדרים

Dual-Band: ‏2.4GHz ו־5GHz

Dual-Band: ‏2.4GHz ו־5GHz

רוחב ערוץ מרבי

160MHz

160MHz

חיבור WAN

1G

**2.5G**

חיבור LAN מהיר

1G

**2.5G**

USB

USB 3.0

USB 3.0, בהתאם לגרסת החומרה והאזור

היתרון המרכזי

כיסוי וקיבולת טובים יותר מנתב יחיד

Wi-Fi 7 ושני חיבורי 2.5G

למי מתאים

רוב הבתים עם חיבור של עד 1Gbps

חיבור מעל 1Gbps, ציוד 2.5G או מכשירי Wi-Fi 7

### AX72 או BE230

בחרו ב־AX72 אם הכיסוי האלחוטי והקיבולת מנתב יחיד חשובים יותר. בחרו ב־BE230 אם אתם צריכים חיבור 2.5G או רוצים Wi-Fi 7 במחיר נמוך.

## נתבים מתקדמים: RT-BE92U ו־GT-BE98

למשתמשים שמחפשים תמיכה ב־6GHz, חיבורי Multi-Gig וממשק ניהול מתקדם, ה־RT-BE92U הוא הבחירה המרכזית. ה־GT-BE98 מוזכר כאפשרות קצה בלבד למי שצריכים מערך חיבורים ויכולות אלחוטיות חריגות ואינם מוגבלים בתקציב.

![נתב ASUS RT-BE92U עם תמיכה ב־Wi-Fi 7 וב־6GHz](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2026/08/asus-rt-be92u.jpg)

**מחיר שנבדק:** כ־1,065 ₪

**למי מתאים:** משתמשים מתקדמים וגיימרים שרוצים נתב יחיד עם תמיכה ב־6GHz, חיבורי Multi-Gig, ניהול רשת עשיר ותמיכה ב־AiMesh.

-   **אלחוט:** Wi-Fi 7 בתצורת Tri-Band, עם ממשקי רדיו בתחומי 2.4GHz, ‏5GHz ו־6GHz ותמיכה בערוצי 320MHz בתחום 6GHz.
-   **חיבורים:** חיבור 10G אחד ל־WAN/LAN, חיבור 2.5G אחד ל־WAN/LAN ושלושה חיבורי 2.5G נוספים ל־LAN.
-   **ניהול:** AsusWRT, ‏AiMesh, ‏VPN, רשתות אורחים, בקרת תעבורה וכלי אבטחה של ASUS.
-   **גיימינג:** כלי QoS יכולים לעזור כאשר הרשת המקומית עמוסה, אך הנתב אינו מבטיח פינג נמוך יותר אצל ספק האינטרנט או שרת המשחק.

✓

ה־RT-BE92U משלב תמיכה ב־6GHz, חיבור 10G, חיבורי 2.5G ומערכת ניהול עשירה במחיר נמוך מנתבי קצה רבים, ולכן הוא הבחירה המומלצת למשתמשים מתקדמים ולגיימרים.

[למחיר ב־KSP](https://techwaiz.co.il/link-to-asus-rt-be92u-ksp)

![ראוטר ASUS ROG Rapture GT-BE98 בתקן Wi-Fi 7](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2025/08/GT-BE98.jpg)

**מחיר שנבדק:** כ־2,645 ₪

**למי מתאים:** משתמשי קצה עם רשת Multi-Gig מתקדמת, ציוד קווי מהיר ותקציב גבוה.

-   **אלחוט:** Wi-Fi 7 מסוג Quad-Band, כולל תמיכה ב־6GHz ובערוצי 320MHz.
-   **חיבורים:** שני חיבורי 10G, ארבעה חיבורי 2.5G וחיבור LAN נוסף של 1G.
-   **ניהול:** AiMesh, ‏AiProtection Pro, כלי VPN ותכונות גיימינג של ROG.
-   **התאמה:** המפרט מתאים לרשת ביתית חריגה בעומס ובמהירויות, ולא רק לגלישה, סטרימינג או גיימינג רגיל.

✓

עבור רוב הבתים, RT-BE92U יספק תמורה טובה בהרבה. GT-BE98 מיועד למשתמשי קצה ואינו מוצדק רק לצורך גלישה, סטרימינג או גיימינג רגיל.

[למחיר ב־KSP](https://techwaiz.co.il/link-to-asus-gt-be98-ksp)

תכונה

ASUS RT-BE92U

ASUS ROG Rapture GT-BE98

מחיר שנבדק

כ־1,065 ₪

כ־2,645 ₪

תצורת הרדיו

Tri-Band

Quad-Band

6GHz ו־320MHz

כן

כן

חיבורי 10G

חיבור WAN/LAN אחד

שני חיבורים

חיבורי 2.5G

חיבור WAN/LAN אחד ועוד שלושה חיבורי LAN

ארבעה חיבורים

תכונות ניהול

AsusWRT, ‏AiMesh, ‏VPN, ‏QoS וכלי אבטחה

AiMesh, ‏AiProtection Pro, ‏VPN וכלי גיימינג של ROG

היתרון המרכזי

איזון טוב בין תמיכה ב־6GHz, חיבורי Multi-Gig ומחיר

מערך רדיו וחיבורים למשתמשי קצה

למי מתאים

משתמשים מתקדמים וגיימרים שרוצים נתב יחיד עשיר בתכונות

רשת ביתית חריגה בעומס ובמהירויות, ללא מגבלת תקציב

## מערכות Mesh: Deco X50

מערכת Mesh היא פתרון נוח לבתים שבהם נתב יחיד אינו מספק כיסוי. כאשר קיימת תשתית רשת בקירות, נקודות גישה או יחידות Mesh המחוברות באמצעות Ethernet Backhaul יספקו בדרך כלל ביצועים יציבים יותר.

![מערכת Mesh TP-Link Deco X50](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2026/01/Deco_X50.jpg)

**מחיר שנבדק:** כ־635 ₪ לשתי יחידות או כ־799 ₪ לשלוש יחידות

**למי מתאים:** דירות ארוכות, בתים גדולים, מספר מפלסים או אזורים שבהם נתב יחיד אינו מספק כיסוי.

-   **אלחוט:** Wi-Fi 6 מסוג AX3000 בתצורת Dual-Band.
-   **חיבורים:** שלוש יציאות Gigabit בכל יחידה בדגם X50 הרגיל.
-   **Backhaul:** תמיכה ב־Ethernet Backhaul לחיבור קווי בין היחידות.
-   **בחירת ערכה:** הבחירה בין שתיים לשלוש יחידות תלויה במבנה הבית, במרחק בין היחידות, במיקום הממ״ד ובאפשרות להשתמש ב־Ethernet Backhaul. שלוש יחידות עשויות להתאים יותר לבית ארוך או למספר מפלסים.

✓

ה־Deco X50 הוא בחירת ה־Mesh לרוב הבתים. אם קיימת תשתית כבלים, מומלץ לחבר את היחידות בחיבור Ethernet Backhaul.

[לזוג יחידות באייבורי](https://techwaiz.co.il/link-to-deco-x50-2-pieces-ivory) [לשלוש יחידות באייבורי](https://techwaiz.co.il/link-to-deco-x50-3-pieces-ivory)

## מודם־ראוטר DSL: Archer VR600 v3

רוב הנתבים במדריך אינם כוללים מודם. משתמשי תשתית נחושת צריכים מודם נפרד או מודם־ראוטר משולב שמתאים ל־VDSL או ADSL.

![מודם־ראוטר TP-Link Archer VR600 v3 לתשתית VDSL](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2021/05/vr600.jpg)

**מחיר שנבדק:** כ־268 ₪

**למי מתאים:** משתמשי תשתית נחושת שרוצים מודם־ראוטר משולב ואינם מתכננים מעבר קרוב לסיבים.

-   **מודם:** מודם משולב התומך ב־VDSL וב־ADSL.
-   **אלחוט:** Wi-Fi 5 בלבד.
-   **תשתית:** מיועד לתשתית נחושת, לא לחיבור סיבים ישיר.
-   **שדרוג עתידי:** אינו מומלץ למי שמתכננים מעבר קרוב לסיבים.

✓

פתרון ממוקד לתשתית DSL. למי שכבר מחוברים לסיבים או מתכננים לעבור בקרוב, עדיף לבחור נתב רגיל שמתאים למהירות החבילה.

[למחיר ב־KSP](https://techwaiz.co.il/vr600v3)

## איך לבחור נתב (ראוטר) ולמה לשים לב

לפני שבוחרים דגם, נבדוק את מהירות החבילה, מבנה הבית, הציוד הקווי, מספר המשתמשים וסוג התעבורה. מפרט אלחוטי גבוה לבדו אינו מבטיח כיסוי או מהירות בפועל.

### יצרנים מובילים

**ASUS:** נתבי ASUS כוללים בדרך כלל את ממשק [AsusWRT](https://www.asus.com/content/asuswrt/), עם בקרת הורים, QoS, אפשרויות VPN ותמיכה ב־[AiMesh](https://www.asus.com/microsite/aimesh/en/index.html) בדגמים תואמים. היקף התכונות והאחריות משתנה לפי הדגם והיבואן.

**TP-Link:** החברה מציעה מבחר רחב של נתבים ברמות מחיר שונות. בדגמים שתומכים ב־EasyMesh חשוב לבדוק את גרסת החומרה והקושחה, משום שהתמיכה עשויה להשתנות בין גרסאות.

**NETGEAR:** סדרת [Nighthawk](https://www.netgear.com/home/wifi/routers/nighthawk/) כוללת נתבים מתקדמים, אך המחיר והאחריות המקומית משתנים לפי הדגם והיבואן.

### CPU ו־RAM

מעבד וזיכרון משפיעים על ביצועי הנתב תחת עומס, אך נתוני היצרנים אינם תמיד מלאים או ניתנים להשוואה, ולכן אין לבחור דגם רק לפי מספר הליבות או נפח ה־RAM.

### התאמה לתשתית ושילוב של נתב עם מודם

![מודם ונתב לחיבור אינטרנט ביתי](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2021/05/modem.jpg)

**רוב הנתבים המתקדמים אינם כוללים מודם.** בחיבור סיבים נשתמש בדרך כלל ב־ONT של הספק ונחבר אליו נתב פרטי. בתשתית נחושת נדרש מודם VDSL או ADSL, מובנה או נפרד.

בישראל קיים מבחר מצומצם יחסית של מודם־ראוטרים DSL. רכישה עצמאית יכולה לחסוך שכירות ולאפשר מעבר פשוט יותר בין ספקים, בעוד שציוד של הספק מקל על התמיכה וההחלפה במקרה תקלה.

אם צפוי מעבר קרוב לסיבים, רכישת מודם־ראוטר DSL חדש עלולה להיות מיותרת. לפני הרכישה נבדוק את סוג התשתית, דרישות הספק ואופן החיבור ל־ONT.

למידע נוסף אפשר לקרוא את המדריך [מה ההבדל בין ראוטר למודם](https://techwaiz.co.il/modem-vs-router/).

### יציאות רשת: 1G, ‏2.5G ו־5G

![יציאת רשת Gigabit בנתב](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2021/05/1000Mb.jpg)

**חיבורי 1G:** יציאות Gigabit מספיקות לחבילות אינטרנט של עד 1Gbps. חשוב שגם כניסת ה־WAN וגם יציאות ה־LAN יתמכו ב־Gigabit.

**חיבורי 2.5G:** רלוונטיים לחבילות מהירות מ־1Gbps או להעברת קבצים בין מחשב ל־NAS. כדי לקבל 2.5Gbps למכשיר קווי נדרשות כניסת WAN ויציאת LAN מתאימות.

**חיבורי 5G:** לניצול חבילת 5Gbps במכשיר קווי יחיד נדרשים חיבורי WAN ו־LAN של 5G או 10G. יציאת 2.5G מגבילה את אותו מכשיר לכ־2.5Gbps.

-   נבדוק בנפרד את מהירות כניסת ה־WAN ואת מהירות יציאת ה־LAN המהירה ביותר.
-   נתב שמצויד בחיבור 2.5G יחיד אינו יכול להשתמש בו בו־זמנית גם ככניסת WAN של 2.5G וגם כיציאת LAN של 2.5G.
-   לחיבורי NAS או מחשבים מהירים נדרש גם כרטיס רשת וכבל שתומכים במהירות המבוקשת.

### יציאת USB

**יציאת USB אינה שיקול מרכזי אלא אם יש בה צורך.** השימוש הנפוץ הוא חיבור כונן לצורך שיתוף קבצים בסיסי ברשת. USB 3.0 מהיר יותר מ־USB 2.0, אך נתב אינו תחליף מלא ל־NAS ייעודי.

![יציאת USB בנתב אלחוטי](https://techwaiz.co.il/wp-content/uploads/2021/05/USB.jpg)

בהתאם לקושחה, USB עשוי לתמוך גם במדפסת או במודם סלולרי עם SIM לגיבוי. יש לבדוק את רשימת הפונקציות של הדגם ולא להסתמך על עצם קיום החיבור.

### תחומי תדרים ושמות רשת

נתב Dual-Band מפעיל בדרך כלל שני ממשקי רדיו בתחומי 2.4GHz ו־5GHz. נתב Tri-Band מפעיל שלושה ממשקי רדיו: בדגמים מסוימים מדובר בשני ממשקים נפרדים בתחום 5GHz, ובנתבי Wi-Fi 6E ו־Wi-Fi 7 נפוצה החלוקה של 2.4GHz, ‏5GHz ו־6GHz. נתב Quad-Band מפעיל ארבעה ממשקי רדיו, אך לא בהכרח בארבעה תחומי תדרים שונים. אין חובה לתת לכל ממשק שם רשת נפרד; Smart Connect או Band Steering מאפשרים להשתמש בשם רשת אחד ולהפנות כל מכשיר לחיבור המתאים לו.

תחום 2.4GHz מספק בדרך כלל טווח טוב יותר אך סובל יותר מהפרעות. התחומים 5GHz ו־6GHz מאפשרים קצבים גבוהים יותר, אך נפגעים יותר מקירות וממרחק.

**מתי נרצה Tri-Band או Quad-Band?** בעיקר כאשר יש עומס אלחוטי גבוה, מספר גדול של מכשירים פעילים או קישור אלחוטי בין יחידות Mesh.

-   ב־Mesh אלחוטי ממשק רדיו נוסף יכול לשמש לקישור בין היחידות.
-   ריבוי גדול של מכשירים פעילים יכול להצדיק קיבולת רדיו נוספת.
-   העברת קבצים כבדה בתוך הרשת האלחוטית עשויה להפיק תועלת מממשק רדיו נוסף.

### Wi-Fi 6 מול Wi-Fi 7

Wi-Fi 6 הוא עדיין בחירה טובה ומשתלמת ברוב התקציבים. הוא כולל OFDMA, ‏MU-MIMO ושיפורים בניהול רשתות עמוסות, וכדי לנצל אותם גם מכשיר הקצה צריך לתמוך בתקן.

-   **OFDMA:** מחלק ערוץ בין מספר מכשירים ומייעל את השימוש בזמן האוויר.
-   **MU-MIMO:** מאפשר לנתב לתקשר עם מספר מכשירים תומכים במקביל.
-   **Target Wake Time:** יכול לצמצם צריכת סוללה במכשירים תומכים.
-   **ערוצי 160MHz:** מאפשרים קצב גבוה יותר בתחום 5GHz כאשר הנתב ומכשיר הקצה תומכים.

[Wi-Fi 7](https://techwaiz.co.il/wifi7/) מוסיף בין השאר MLO, ‏4K-QAM וערוצים של עד 320MHz. בפועל, התועלת תלויה במכשירי הקצה, בתחומי התדרים הנתמכים ובתנאי הקליטה.

**לא כל נתב Wi-Fi 7 כולל 6GHz.** דגמים Dual-Band כמו Archer BE230 עובדים ב־2.4GHz וב־5GHz ומוגבלים לערוצים של עד 160MHz. ערוצי 320MHz זמינים בתחום 6GHz.

### 6GHz בישראל

השימוש בתחום 6GHz עשוי להיות תלוי בגרסת האזור ובקושחה. מומלץ לרכוש גרסה המיועדת לשוק הישראלי ולוודא מול החנות ש־6GHz פעיל בדגם המקומי.

### כיסוי, ממ״ד וקירות בטון

כיסוי תלוי במיקום הנתב, מבנה הבית, קירות, הפרעות ורגישות הקליטה של מכשירי הקצה. מספר אנטנות או סימון AX או BE אינם הבטחה לכיסוי.

ממ״ד וקירות בטון מזוין מחלישים מאוד את האות, במיוחד ב־5GHz וב־6GHz. כאשר נדרש חיבור יציב בתוך ממ״ד, נקודת גישה קווית בתוך החדר או יחידת Mesh עם Ethernet Backhaul תהיה בדרך כלל פתרון יציב יותר מנתב חזק שמוצב מחוץ לחדר.

#### מיקום הנתב

מיקום מרכזי, גבוה ופתוח עדיף על ארון תקשורת סגור או פינה מרוחקת.

#### ממ״ד וקירות בטון

קירות מזוינים מחלישים מאוד את האות. נקודת גישה קווית בתוך החדר היא בדרך כלל הפתרון היציב ביותר.

#### סוג התעבורה

מצלמות והורדות כבדות מעמיסות יותר מהתקני בית חכם שמעבירים מעט מידע.

#### תשתית בקירות

שקעי רשת מאפשרים Access Point או Ethernet Backhaul ומפחיתים את התלות בחיבור אלחוטי בין יחידות.

### תמיכה ב־Mesh

מערכת Mesh מגדילה את הכיסוי ומאפשרת מעבר בין יחידות תחת שם רשת אחד. היא מתאימה במיוחד לבתים גדולים, למספר קומות ולאזורים שבהם נתב יחיד אינו מספק קליטה.

**Ethernet Backhaul חשוב כאשר קיימת תשתית רשת בקירות.** חיבור קווי בין יחידות Mesh מפחית את אובדן הקיבולת ומספק בדרך כלל ביצועים יציבים יותר מקישור אלחוטי ביניהן.

-   נתבי ASUS תואמים יכולים להתחבר באמצעות AiMesh.
-   בדגמי TP-Link התמיכה ב־EasyMesh או OneMesh תלויה בדגם, בגרסת החומרה ובקושחה.
-   אפשר לקרוא גם את [המדריך לבחירת מערכת Mesh](https://techwaiz.co.il/mesh/) ואת [המדריך לחיבור נתב כנקודת גישה](https://techwaiz.co.il/connecting-routers/).

### MU-MIMO ו־OFDMA

MU-MIMO מאפשר לנתב לתקשר עם מספר מכשירים תומכים במקביל, ו־OFDMA מחלק את הערוץ ליחידות קטנות יותר. השיפור תלוי בתמיכת מכשירי הקצה, במספר המכשירים הפעילים ובסוג התעבורה.

מספר הזרמים המרחביים אינו מספר המכשירים שניתן לחבר. תצורת 4×4 יכולה לשפר קיבולת ועמידות בתנאים מסוימים, אך אינה מבטיחה כיסוי או מהירות גבוהים יותר בכל בית.

### Beamforming

Beamforming ממקד את השידור לכיוון מכשיר תומך במקום לפזר אותו באופן אחיד לכל הכיוונים. הוא יכול לשפר את יציבות הקישור, אך אינו מבטל את השפעת המרחק, הקירות וההפרעות.

### אחריות ואורך חיים

תקופת האחריות משתנה לפי הדגם, החנות והיבואן. לפני הרכישה נבדוק את תנאי האחריות, גרסת החומרה וזמינות עדכוני הקושחה. עדכונים חשובים לתיקוני אבטחה ולעיתים גם לתמיכה בתכונות כמו EasyMesh.

### רוחב ערוץ: 160MHz ו־320MHz

רוחב ערוץ גדול מאפשר קצב תאורטי גבוה יותר, אך גם מכשיר הקצה צריך לתמוך בו. 160MHz נפוץ בנתבי Wi-Fi 6 ו־Wi-Fi 7 בתחום 5GHz; רוחב של 320MHz דורש Wi-Fi 7 ותמיכה בתחום 6GHz.

### מהירות מרבית

המהירות שמופיעה בשם הדגם, כמו AX3000 או BE3600, היא סכום תאורטי של קצבי ממשקי הרדיו ואינה המהירות שמכשיר יחיד יקבל. בפועל המהירות מושפעת ממכשיר הקצה, המרחק, הפרעות, קירות ורוחב הערוץ.

### שנת יציאה ועדכוני קושחה

נתב חדש יותר עשוי לכלול תקנים וחיבורים עדכניים יותר, אך שנת היציאה אינה תחליף לבדיקת המפרט. נעדיף דגם שמקבל עדכוני קושחה ושמתאים למהירות החיבור ולמבנה הבית.

### פונקציות גיימינג ו־QoS

**ההבדל המעשי בנתבי גיימינג הוא בדרך כלל כלי הניהול ו־QoS.** תעדוף יכול לעזור כאשר הרשת המקומית עמוסה, למשל כשמשחקים, מורידים וצופים בווידאו במקביל.

**נתב גיימינג אינו מבטיח פינג נמוך יותר.** ההשהיה תלויה גם בספק האינטרנט, בניתוב ובמרחק משרת המשחק. לכן לא נבחר נתב רק לפי מיתוג גיימינג.

### קושחה חלופית ונתב ייעודי

קושחות כמו [OpenWrt](https://openwrt.org/) ו־[DD-WRT](https://dd-wrt.com/) מתאימות למספר מוגבל של דגמים והתקנה שגויה עלולה להשבית את הנתב; מערכות pfSense או OPNsense דורשות מחשב נפרד ונקודת גישה, ואפשר לקרוא עליהן ב[מדריך לבניית נתב חומת אש](https://techwaiz.co.il/home-soho-firewall/#pfsense1).

## שאלות נפוצות

### האם צריך מודם כשעוברים לנתב פרטי?

בסיבים משתמשים בדרך כלל ב־ONT של הספק ומחברים אליו את הנתב הפרטי. בתשתית נחושת נדרש מודם VDSL או ADSL, ולכן נתב רגיל ללא מודם אינו מספיק.

### מה עדיף, AX72 או BE230?

ה־AX72 מתאים יותר כאשר הכיסוי והקיבולת מנתב יחיד חשובים. ה־BE230 מתאים כאשר צריכים חיבור 2.5G או רוצים Wi-Fi 7 במחיר נמוך.

### האם נתב חזק יכניס Wi-Fi לממ״ד?

אין הבטחה לכך. קירות בטון מזוין מחלישים מאוד את האות. נקודת גישה קווית בתוך הממ״ד או יחידת Mesh עם Ethernet Backhaul היא בדרך כלל פתרון יציב יותר.

### האם כדאי לקנות Wi-Fi 7 כבר עכשיו?

Wi-Fi 7 משתלם כאשר יש מכשירי קצה תומכים, חיבור Multi-Gig או צורך בתמיכה ב־6GHz. לחבילה של עד 1Gbps ולציוד Wi-Fi 6, נתב Wi-Fi 6 טוב עדיין יכול להיות הבחירה המשתלמת.

### למי מתאים Archer VR600 v3?

רק למשתמשי תשתית נחושת VDSL או ADSL שצריכים מודם־ראוטר משולב. למי שמתכננים מעבר קרוב לסיבים עדיף להימנע מהשקעה חדשה במודם DSL.

## סיכום

לרוב הבתים בחרתי ב־Archer AX72. בתקציב נמוך ה־AX53 הוא הבחירה המשתלמת לרוב המשתמשים, וה־AX55 Pro הוא שדרוג למי שצריכים חיבורי 2.5G או USB. ה־BE230 מתאים למי שצריכים 2.5G או Wi-Fi 7, וה־RT-BE92U הוא הבחירה למשתמשים מתקדמים ולגיימרים. ה־GT-BE98 מיועד לתקציב גבוה במיוחד, ה־Deco X50 לבתים שצריכים Mesh, וה־VR600 v3 נשאר פתרון ממוקד לתשתית DSL.

לא כללתי הפעם המלצת יבוא מחו״ל, משום שה־Archer BE230 נמכר בישראל במחיר נגיש עם קושחה ואחריות מקומיות.